Noční sen

Vyšlo v Revolver Revue 115/2019.

Do bulharštiny přeložil Dobromir Grigorov a ve spolupráci s Českým centrem v Sofii pro internet namluvil Pancho Chernev.

Ukázka: [...] Na konci adresáře byly prázdné listy bez linek. Sem si poznamenával lékařské rady a recepty. Většinou babské rady, ale nikdy nevíš, k čemu se ti budou hodit. Namátkou si vybral jeden odstavec a začal číst. Na vypadávání vlasů: vezmi půl litru rakije a uvař v něm mladé výhonky vinné révy. Vychladlou tekutinou si potírej pleš. Instinktivně se dotkl hlavy. Kdysi míval pěknou kštici. Husté kudrnaté černé vlasy, které mu ostatní záviděli, ale nic z toho nezbylo. Můžeš si za to sám, pomyslel si s jistou trpkostí. Když mu Teodora říkala, že si nemá sušit vlasy horkým vzduchem, jenom se smál. V šedesáti s překvapením zjistil, že mu na hlavě nezůstal jediný chlup. Během roku mu všechno opadalo, jako by se vlasy daly na úprk.

Napadlo ho, že by ten recept mohl vyzkoušet. V šatníku měl schované láhve rakije. Když se tam díval naposled, bylo jich deset, ne-li víc. Nosily mu to návštěvy, dokud ještě za ním chodily. Vždycky jim říkal, že takové dryjáky nepije. Když na to došlo, raději si otevřel pivo a ještě si do té hořké vody nalil limonádu, aby mu to alespoň trochu chutnalo.

Rakije měl zkrátka víc než dost a révu si mohl natrhat na dvorku. Několik keřů tam přežívalo, ačkoliv se o ně nikdo nestaral. Kdysi měli nejsladčí víno z ulice. Sousedé si k nim chodili posedět, aby ho mohli ochutnat. V zimě se udělal jeden řez, aby mohla réva na jaře zase znovu obrazit. Jinak s tím keřem nic zvláštního nedělal. To jenom jeho dcera vždycky říká, že na to nemá čas. V posledních letech réva rostla divoce, ale pár výhonků by se určitě našlo, pomyslel si Stefan, nebo by se to dalo natrhat z terasy. Dcera by se pro ně mohla natáhnout. Rozhodl se, že ji o to poprosí, až se za ním večer zastaví, ale potom si to rozmyslel. K čemu by mu na stará kolena byly vlasy. Jenom se mastí a je s nimi zbytečná námaha. [...]